Hipertermia – innowacyjne leczenie gorączką.

Medycyna jest nauką, która nieprzerwanie szuka skutecznych rozwiązań zwalczających choroby. W centrum szczególnego zainteresowania znajdują się choroby śmiertelne i przewlekłe. Jednym z najnowszych  rozwiązań, nad którymi prowadzone są intensywne badania, jest hipertermia. Zabieg polega na podniesieniu temperatury wewnątrz ciała pacjenta do temperatury, którą osiąga się podczas gorączki, przez co potocznie nazywany jest “leczeniem gorączką”. W wyniku hipertermii m.in. uszkadzanie są komórki nowotworowe, niszczone są komórki bakterii, a układ odpornościowy jest intensywnie stymulowany. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie narusza zdrowych komórek organizmu.. Najnowsze badania dowodzą natomiast, że hipertermia skutecznie wspomaga również leczenie antybiotykami – jej zastosowanie wzmacnia działanie leków nawet 16-krotnie!

Hipertermia jest zabiegiem nieinwazyjnym, a także niejonizującym rodzajem radioterapii. W USA uznaje się ją za jedną z czterech podstawowych metod wykorzystywanych w leczeniu raka (poza chirurgią, radioterapią i chemioterapią). Metoda ta może być stosowana miejscowo oraz na całe ciało. Zakres temperatury, do której podwyższa się ciało pacjenta mieści się między 38,5 stopnia Celsjusza do 45 stopni Celsjusza. Nagrzewanie ciała, w celu osiągnięcia takiej temperatury, trwa około godziny. Jest to proces stopniowy. Kiedy wybrane miejsce, bądź całe ciało, osiągną wyznaczoną temperaturę, rozpoczyna się etap leczniczy. Stała, podwyższona temperatura utrzymywana jest przez kilka godzin, dzięki czemu komórki chorobowe są eliminowane lub znacząco uszkadzane, a ich rozrost ograniczony. Po określonym czasie, temperatura ciała pacjenta jest obniżana do naturalnej temperatury, co kończy zabieg.

Badania dowodzą, że pacjenci onkologiczni, u których leczenie chemioterapią lub radioterapią, wspomagane jest hipertermią, odnoszą lepsze wyniki w walce z chorobą. Obecnie wiadomo, że hipertermia hamuje rozrost komórek nowotworowych. Temperatura niszczy mikro-unaczynienie guza. Spowodowane jest to zaburzoną zdolnością guza do termoregulacji, przez co nagrzewa się do wyższej temperatury niż zdrowe tkanki, co prowadzi ostatecznie do martwicy guza.

Lecznicze działanie wysokich temperatur obserwowano już w starożytnym Egipcie i Grecji. Współcześnie hipertermię z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu chorób przewlekłych takich jak: choroby odkleszczowe (borelioza),  nowotwory, bóle mięśni, reumatyzm, nadciśnienie tętnicze, bóle pleców, nerwobóle, migreny, choroby alergiczne (nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry) i wiele innych. Medycyna sportowa wykorzystuje natomiast hipertermię do skutecznej regeneracji i rehabilitacji sportowców.

W Polsce wciąż niewiele jest ośrodków specjalizujących się w leczeniu hipertermii. Jednym z pierwszych i najbardziej doświadczonych jest Centrum Medyczne Świętego Łukasza w świadczące zabiegi Hipertermii w Gdańsku, które używa obecnie najbardziej zaawansowanej technologicznie maszyny Instytut von Ardenne. W celu kwalifikacji do leczenia za pomocą hipertermii konieczna jest konsultacja z lekarzem, który po przeprowadzaniu badania, wypisze stosowne skierowanie. Ilość koniecznych zabiegów, czas oraz temperatura jest indywidualnie dobierana do każdego pacjenta.