Nowotwór piersi

Jednym z najczęstszych powodów umieralności ludzi w Polsce są nowotwory. Statystyki mówią o 365 chorych na każde 100 tysięcy ludzi mieszkających w Polsce. Wśród kobiet dominuje rak piersi, który stanowi 23% wszystkich nowotworów złośliwych. Szczególnie narażone na ten typ nowotworu są kobiety między 45 a 69 rokiem życia. Kobiety po 50 roku życia stanowią aż 77% kobiety, u których wykryto raka piersi.

Nowotwór złośliwy piersi

Nowotwór złośliwy to choroba, która objawia się rozrostem komórek w sposób całkowicie niekontrolowany. Powoduje to, że powstały w ten sposób guz, stanowi zagrożenie dla zdrowych tkanek, uciskając na nie, a nawet prowadząc do ich zniszczenia. Nieprawidłowe komórki nowotworowe, dostając się do krwioobiegu, mogą zasiedlać się w innych częściach ciała, tworząc przerzuty. Aby móc zapobiec takiej sytuacji konieczne jest samodzielne badanie swoich piersi oraz wizyty u specjalistów w celu przeprowadzenia dokładnych badań.

Jak wykryć raka?

Specjaliści głoszą, że nowotwór złośliwy może być całkowicie wyleczalny w przypadku wczesnego wykrycia. Największe szanse mają pacjentki, których guz nie ma powyżej 0,5 cm średnicy. Lekarze zalecają, aby każda kobieta przynajmniej raz w miesiącu poświęciła kilka chwil na zbadanie swoich piersi.

Pierwszy etap samobadania polega na dokładnym obejrzeniu piersi. Należy stanąć przed lustrem i sprawdzić, czy są jakieś zmiany w wyglądzie piersi. Trzeba zwrócić uwagę na kształt, kolor, wielkość brodawek, dołki, wysypki i wypryski. Nie wystarczy stanąć przodem. Piersi trzeba zobaczyć z każdej strony, od przodu, z boku, oraz pochylając się do przodu.

Drugą część badania przeprowadza się na leżąco. Badając lewą pierś, trzeba położyć się na plecach, a prawą rękę podłożyć pod głowę. Dzięki temu jest łatwy dostęp do całego gruczołu oraz węzłów chłonnych. Należy uciskać pierś całą dłonią, ułożoną prostopadle do badanej powierzchni, przesuwając się centymetr po centymetrze, aby nie ominąć żadnego miejsca. Po zbadaniu piersi, trzeba zbadać również węzły chłonne, które znajdują się pod pachą.

Oprócz samobadania zaleca się, aby wykonywać badania specjalistyczne. Po 30 roku życia, każda kobieta powinna wykonywać USG piersi regularnie. To badanie, które można wykonywać w każdym momencie cyklu i jest zupełnie bezbolesne. A po ukończeniu 40 lat, lekarze zalecają coroczną mammografię, która polega na prześwietleniu piersi przy użyciu małej dawki promieni RTG.