Zbadaj kleszcza w naszym Centrum

Zdarza się, że u części osób zarażonych boreliozą pierwsze stadia tej choroby przebiegają bezobjawowo. Nieleczona borelioza i koinfekcje boreliozy stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia, ciężkie komplikacje mogą pojawić się nawet po wielu latach od zachorowania. Ich wystąpieniu zapobiega odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych.

Leczenie boreliozy jest procesem długotrwałym i męczącym. Jednym z pierwszych badań diagnostycznych jest badanie kleszcza na obecność chorobotwórczych patogenów.

W laboratoriach Biovis  analiza genetyczna kleszcza jest wykonywana metodą PCR. Badanie PCR polega na wyizolowaniu i oczyszczeniu materiału genetycznego poszczególnych patogenów.

W Centrum Medycznym Św. Łukasza można wybrać jeden z pięciu pakietów diagnostycznych:

  1. PAKIET GŁÓWNY: Borelioza DNA + FSME RNA (wirus odkleszczowego zapalenia mózgu).
  2. PAKIET ROZSZERZONY: Borrelia DNA, Anaplasma DNA, Bartonella DNA, Babesia DNA, Rickettsia DNA.
  3. PAKIET EXTRA: Borrelia DNA, Anaplazma DNA, Bartonella DNA, Babesia DNA, Richettsia DNA + FSME RNA
  4. PAKIET MINI 1: Borelioza DNA
  5. PAKIET MINI 2: FSME RNA

Pełny opis badań znajdziesz tutaj.


Jak dostarczyć kleszcza do badania?

Po usunięciu kleszcza ze skóry, powinien być on umieszczony na wilgotnym waciku lub kawałku lekko zwilżonego papieru toaletowego i włożony do niewielkiego pojemnika, np. kupionego w aptece pojemnika na mocz lub kał. Można wykorzystać także niewielkich rozmiarów woreczek strunowy.

Należy postępować ostrożnie, aby nie zgnieść i nie zniszczyć kleszcza.

Jeżeli nie można dostarczyć materiału do badań do Centrum natychmiast, materiał nie powinien być przechowywany dłużej niż 24 godziny od zdjęcia ze skóry – w tym czasie kleszcz musi zostać dostarczony do Centrum Świętego Łukasza.

Kleszcz jest wysyłany do niemieckiego Laboratorium Biovis, czas oczekiwania na wynik to ok. 7 dni roboczych.

Centrum Świętego Łukasza przyjmuje do badania już przygotowany przez Pacjenta materiał. Nie są świadczone usługi usuwania kleszcza ze skóry – wyjątek stanowią Pacjenci, którzy decydują się na skorzystanie z diagnostyki kleszcza w Centrum.

W Centrum Świętego Łukasza istnieje możliwość szybkiej konsultacji po ukąszeniu kleszcza – zapraszamy do kontaktu z Rejestracją.