Ugryzł mnie kleszcz – co dalej?

Wielu ludzi, szczególnie w sezonie wakacyjnym, zauważa ugryzienie kleszcza czy rumień wędrujący. Szybkie działanie może zapobiec przewlekłej i ciężkiej chorobie.

 

ZALECENIA ILADS (MIĘDZYNARODOWEGO STOWARZYSZENIA BORELIOZY I CHORÓB WSPÓŁTOWARZYSZĄCYCH):

  • Po ugryzieniu kleszcza należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię. Pacjent po ugryzieniu przez kleszcza (nawet bez żadnych objawów) powinien otrzymać antybiotykoterapię
  • Pacjent, u którego po ugryzieniu przez kleszcza wystąpi rumień lub objawy grypopodobne (bóle kostno-stawowe, złe samopoczucie, gorączka) powinien powyższe leczenie mieć przedłużone do 6 tygodni.
  • Prosimy przy przyjmowaniu antybiotyków pamiętać o probiotykach.
  • Zaczerwienienie, które pojawia się bezpośrednio po ugryzieniu najczęściej nie jest rumieniem tylko odczynem. Rumień wędrujący pojawia się po kilku dniach, a nawet tygodniach od ugryzienia. Czasem rumień nie ma charakterystycznego kształtu i koloru. Rumień może wystąpić w innym miejscu niż ugryzienie.

Jeśli nie możesz uzyskać recepty od swojego lekarza, zapraszamy do Centrum na szybką konsultację, na której otrzymasz receptę na antybiotyk i zaplanujesz badanie kontrolne.


 

DIAGNOSTYKA:

  • Możliwe jest wykonane badanie DNA kleszcza. W tym celu zapraszamy do kontaktu z Rejestracją.
  • Najwcześniejszym możliwym badaniem boreliozy jest LTT Borelia (czas transformacji limfocytów). Może być wykonane już na drugi dzień po ugryzieniu. Badanie musi być wykonane przed włączeniem antybiotyków. To badanie w Trójmieście jest wykonywane tylko we wtorki i czwartki w godzinach 9-12. Badanie może być również użyte do potwierdzenia wyleczenia i skuteczności antybiotykoterapii, ale dopiero 6 tygodniach po skończonej antybiotykoterapii. To badanie nie musi być wykonywane na czczo. Na specjalne życzenie możemy wykonać badanie ELISpot (podobne do LTT, ale o nieco większej czułości) również poza terminem wtorkowym i czwartkowym. Wiąże się to z większymi kosztami.
  • Standardowym badaniem jest oznaczanie przeciwciał metodą Western Blot. Ponieważ świeże przeciwciała w klasie IgM pojawiają się dopiero po 4-6 tygodni sugerujemy wykonanie badania Western Blot Borelia IgM właśnie po takim czasie od ugryzienia. To badanie może być wykonane niezależnie od antybiotyków.
  • Nie polecamy badania ELISA – podstawowego badania serologicznego – z powodu jego niskiej, a przez to mylącej czułości.
  • Nasze Centrum służy wsparciem również w przypadku kleszczy u dzieci – najmniejszych Pacjentów zapraszamy na wizytę do pediatry, dr Adriana Rzyskiego.

 

Mimo zwiększonej liczby ugryzień kleszczy w sezonie letnim, warto pamiętać, że jesteśmy na nie narażeni przez cały rok!