Choroby tarczycy – co powinno zwrócić Waszą uwagę?

Często jest tak, że idziemy do lekarza dopiero, kiedy coś zaczyna nas boleć. Jesteśmy wtedy wstanie prawie dokładnie określić co nam dolega. Czy boli noga, czy gardło, czy mamy gdzieś wysypkę. Nasz organizm składa się jednak też z organów, które nie dają jednoznacznych znaków, kiedy dzieje się z nimi coś nie tak. Nie bolą, nie swędzą, ale wpływają na całą kondycję organizmu. Taka właśnie jest tarczyca, która jest niewielkim gruczołem znajdującym się tuż pod krtanią. Ma niezwykłe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, ponieważ odpowiada za wydzielanie hormonów, które napędzają nasz organizm. Tarczyca wytwarza dwa hormony: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3).

Kiedy tarczyca zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, możemy odczuwać szereg dolegliwości. Objawy są różne, zależnie od tego z jakim problemem mamy do czynienia.

Niedoczynność tarczycy

Spowodowana jest przez niedostateczną produkcję hormonów przez tarczycę. Gospodarka hormonalna zostaje zaburzona przez niedostarczenie odpowiedniej ilości hormonu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Objawy, które najczęściej pojawiają się przy tego rodzaju problemie z tarczycą to:
– przyrost masy ciała (bez zmiany diety)
– sucha i blada skóra
– zaparcia
– chroniczne zmęczenie i senność
– depresja
– uczucie zimna, a przy tym zimne dłonie i stopy

Nie wszystkie objawy muszą się pojawić. W przypadku łagodnej niedoczynności, choroba może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jednak, gdy mamy podejrzenie, że nasza tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, zawsze trzeba zgłosić się do lekarza na badania kontrolne. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do chorób serca, a nawet niepłodności. Leczenie polega na regularnym przyjmowaniu brakującej dawki hormonów tarczycy. Rzadko się zdarza, aby doszło do ustąpienia niedoczynności tarczycy, dlatego większość osób jest zmuszona do przyjmowania leków do końca życia.

Nadczynność tarczycy

Ta choroba tarczycy jest przeciwieństwem niedoczynności. Polega na nadmiernej produkcji hormonów T3 i T4. Objawy, które najczęściej pojawiają się w tym wypadku to:
– utrata masy ciała (nawet przy spożywaniu większej ilości kalorii)
– nadmierna potliwość
– kołatanie serca i drżenie rąk
– nerwowość, trudności z koncentracją, nadpobudliwość
– biegunki
– duszności (nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym)

Jeżeli borykacie się z tymi objawami, to zwróćcie na nie uwagę swojego lekarza. Po dokładnym wywiadzie lekarskim powinien stwierdzić, czy konieczne jest badanie krwi w kierunku diagnozowania chorób tarczycy. Leczenie wiąże się z przyjmowanie środków regulujących poziom wytwarzanych hormonów.

Te dwie choroby są najczęściej spotykane, jeśli chodzi o tarczycę. Istnieją jednak inne problemy, które mogą dotykać ten gruczoł, jak chociażby guzki, czy stany zapalne. Żadnych objawów nie wolno lekceważyć. Choroby tarczycy są niebezpieczne dla Naszego zdrowia i mogą prowadzić do wielu komplikacji. Chcą uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami zalecamy obserwację organizmu i konsultacje z lekarzem. Podczas wizyty u specjalisty, nie bójmy się mówić o Naszych spostrzeżeniach, ponieważ dobry lekarz weźmie pod uwagę każdą informację, która może pomóc mu w prawidłowej diagnozie. Takich właśnie specjalistów znajdziesz w Centrum Medycznym Świętego Łukasza w Gdańsku.