Sezon grypowy – jak się przed nim chronić?

Co roku, w Polsce, na przełomie września i października rozpoczyna się sezon na przeziębienia i grypę. Sezon ten trwa aż do marca następnego roku. Światowa Organizacja Zdrowia wyliczyła, że rocznie, na całym świecie, wirus grypy prowadzi do około 4 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych. Z czego od 250 do 500 tysięcy kończy się zgonem.

Wirusem można zarazić się praktycznie wszędzie, ponieważ przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś kichnie, kaszlnie lub dojdzie do bezpośredniego kontaktu z wydzieliną chorej osoby.

Objawy

Wiele osób lekceważy objawy swojej choroby i nie korzysta z pomocy lekarzy. Jednak nieleczona grypa, może prowadzić do zapalenia płuc i innych poważnych komplikacji. Objawy grypy nie zawsze są charakterystyczne. Na początku pojawia się gorączka, osłabienie, ból głowy, katar i suchy kaszel. Choroba może ustąpić po około 7 dniach, ale kaszel i uczucie zmęczenia może utrzymywać się nawet do 2 tygodni.

Leczenie

W trakcie leczenia grypy unika się stosowania antybiotyków, które są nieskuteczne w przypadku wirusów. Zamiast nich używa się niesterydowych środków przeciwzapalnych. Oprócz tego chory powinien odpoczywać w domu i stale uzupełniać płyny. Niewskazane jest wychodzenie na zewnątrz, co może prowadzić do nasilenia objawów.

Jak nie zachorować?

Przed wirusami grypy można się bronić. Trzeba stosować się do kilku wskazówek, aby przetrwać ten trudny okres. Najlepszą ochroną przez zachorowaniem jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia. Obecnie szczepionki przeciw grypie zawierają aż 3 szczepy wirusa, które stanowią zagrożenie w danym sezonie grypowym. Można je stosować już od 6 miesiąca życia. Z uwagi na to, że wirus grypy ewoluuje, konieczne jest coroczne odnowienie szczepienia, aby zabezpieczyć się przed nowym szczepem.

Aby zapobiec zachorowaniu zaleca się również częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Dzięki temu, ryzyko przeniesienia wirusów do naszego organizmu zostaje zmniejszone. Kluczowe jest też unikanie kontaktu z osobami chorymi. A gdy to nie możliwe, to zaleca się ich nie dotykać i odsuwać się w chwili, gdy kichają czy kaszlą.

W razie zachorowania należy zachowywać się odpowiedzialnie i nie narażażać innych na wirusy. Zaleca się pozostanie w domu, a w razie konieczności wyjścia na miasto, unikanie  miejsc przepełnionych ludzmi. Ważne jest też osłanianie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania. W przypadku braku chusteczki należy używać rąki, któe następnie trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą lub za pomocą środka dezynfekującego.

Sezon grypowy co roku atakuje o tej samej porze, dlatego mamy szansę się przed nim uchronić. Stosują się do kilku prostych wskazówek, możemy ze spokojem myśleć o nadchodzącej zimie. Jednak jeśli grypa zaatakuje nasz organizm niespodziewanie to warto wiedzieć, że Centrum Medyczne Świętego Łukasza jest czynne przez cały tydzień, a nawet w święta.