Tydzień świadomości Choroby Leśniowskiego-Crohna

Każdego roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy tydzień świadomości na temat Choroby Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego.

Oba schorzenia są głównymi formami chorób zapalnych jelit i mają charakter przewlekły. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między nimi.

🔹 Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje zapalenie przewodu pokarmowego, co prowadzi do bólu brzucha, silnej biegunki, zmęczenia, niewytłumaczalnej utraty wagi i niedożywienia.
🔹 Może atakować każdą część przewodu pokarmowego, w tym jelito cienkie i przełyk.
🔹 Colitis ulcerosa powoduje stany zapalne i owrzodzenia błony śluzowej odbytnicy i jelita grubego i objawia się silnym zmęczeniem, niedokrwistością, krwawieniem z odbytnicy, ranami na skórze, bólem stawów i utratą apetytu.
🔹 Obie choroby są wyjątkowo dotkliwe dla pacjenta i trudne do leczenia. Obecnie nie można wyleczyć pacjenta całkowicie, ponieważ nie znane są patomechanizmy prowadzące do zachorowania. Możemy jednak coraz skuteczniej utrzymać pacjentów w stanie remisji, czyli bez objawów.
🔹 Według nowych badań odpowiednia terapia probiotyczna może zredukować niektóre objawy i, co najważniejsze, wydłużyć okres remisji.