Gotujemy z zapasów

W sytuacji kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców, produkty w pewnym stopniu przetworzone stanowią akceptowalną alternatywę. Dobrej jakości passata pomidorowa czy mrożone warzywa i owoce bywają bardzo pomocne, ale musimy na nie uważać. Niektóre mieszanki warzywne zawierają dodatek oleju palmowego i cukru. Torebki z przyprawami dołączone do warzyw niejednokrotnie posiadają domieszkę glutaminianu lub innych wzmacniaczy smaku. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie przeczytać skład! 

 

Wątróbka z owocami leśnymi

Wątróbki namoczyć w maślance oczyścić i opłukać. Na oleju poddusić czerwoną cebulkę, pokrojoną w piórka, z solą. Po chwili dodać mrożone owoce leśne i ocet balsamiczny. Kiedy owoce nieco skarmelizują, dodać wątróbki i dusić 5-6 minut. Podać z kapustą kiszoną i komosą. 

Składniki:

Wątróbka kurczaka 200g

Cebula cukrowa lub zwykła 100g

Kapusta kiszona 50g

Ocet balsamiczny 16g / 1 łyżka

Olej rzepakowy tłoczony na zimno 12g / 1 łyżka

Komosa ryżowa 30g

Owoce leśne, mrożone 200g / pół opakowania


Leczo

Na oleju zeszklić cebulę z solą, po chwili dodać polędwicę dobrej jakości. Po kolei dorzucać: poszatkowaną cukinię, paprykę, pomidora, pieczarki i dusić razem około 15-20 min. Doprawić oregano, słodką papryką, solą pieprzem i tymiankiem. 

Składniki:

Cukinia 100g / pół średniej sztuki

Pomidor 240g / 1 duży

Cebula 30g

Papryka czerwona 120g / pół sztuki

Polędwica sopocka 60g / 2 plastry

Olej rzepakowy tłoczony na zimno 12 g / 1 łyżka

Pieczarka biała 155g / 5 dużych sztuk

Kasza gryczana niepalona 50g


Bigos lekki

Na oleju zeszklić cebulkę z solą i wędliną dobrej jakości. Po chwili dodać pokrojoną marchewkę i odcedzoną kapustę. Dusić kilka minut. Po chwili dodać pokrojone w plastry pieczarki. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Dusić do miękkości pieczarek. 

Składniki:

Kapusta kiszona 200g

Polędwica sopocka 30g / 1 plaster

Olej rzepakowy tłoczony na zimno 12g / 1 łyżka

Cebula cukrowa lub zwykła 30g / pół małej sztuki

Marchew 45g / 1 średnia sztuka

Pieczarka biała 186g / 6 dużych sztuk