Zdrowa dieta z czekoladą?

Czekolada jest znana Europejczykom od stosunkowo niedawna, bo dopiero od połowy XIX na stałe zagościła w repertuarze kulinarnym kontynentu. Uwielbianej przez wielu czekoladzie przypisywano lecznicze właściwości. Czy  jest tak faktycznie? Czy czekolada może okazać się zdrowym deserem?

Prozdrowotne właściwości czekolady są ściśle uzależnione od rodzaju  produktu, na jaki się zdecydujemy. W samych ziarnach kakaowca znajduje się wiele związków aktywnych, potencjalnie korzystnych dla naszego zdrowia, między innymi pewna dawka substancji wpływających na nastrój: anandamidu, kofeiny, fenyloetyloaminy i magnezu. Kakao zawiera prekursory amin biogennych, które mają wpływ na produkowane w mózgu neuroprzekaźniki. Wpływają korzystnie między innymi na produkcję endorfin. Czekolada jest bardzo bogatym źródłem polifenoli, zaliczających się do grupy substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Proszek kakaowy zawiera do 50 mg polifenoli na gram. Wykazano, że filiżanka gorącej czekolady lub 30 g czekolady posiada aktywność przeciwutleniającą porównywalną do 100 ml czerwonego wina.

Jak jednak wybrać czekoladę dobrej jakości? Zasada jest taka – im więcej % kakao w wyrobie czekoladowym, tym lepsza jego jakość i walory prozdrowotne. Niestety czekolady mleczne, białe czy nadziewane mają niejednokrotnie znacznie dłuższy skład i większą ilość cukru niż czekolady gorzkie, a co za tym idzie, są mniej korzystne dla zdrowia. Produkty tego typu mogą generować szybki wzrost glikemii, mają wysoki indeks glikemiczny, a ich spożywanie nasila uczucie głodu. Zupełnie inne działanie wykazuje czekolada gorzka (co najmniej 80% kakao). Produkt ten możemy zakwalifikować jako źródło tłuszczu, a nie węglowodanów. Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego jest produktem dopuszczalnym w odpowiedniej ilości w diecie diabetyków czy osób chorujących na boreliozę. Dla porównania tabliczka 100g gorzkiej czekolady 85% to niecałe 2 WW (Wymienniki Węglowodanowe), podczas gdy mlecznej 5,5 WW. Gorzka czekolada uwzględniona w kaloryczności diety redukcyjnej może również wspierać proces odchudzania, ponieważ zapewnia sytość i niweluje łaknienie na słodycze.

Produkt waga [g] energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Czekolada 100% 100 650.0 12.0 60.0 8.0
Czekolada 85% kakao 100 530.0 11.0 46.0 19.0
Czekolada biała 100 580.0 7.7 38.4 51.0
Czekolada mleczna 100 552.0 9.8 32.8 54.7
Czekolada różowa (niebarwiona, pozyskana z różowych ziaren kakaowca) 100 564.0 9.3 35.9 49.7

 


Wypróbuj przepis na zdrowy krem czekoladowy od naszego dietetyka:

Awokadonella (czyli zdrowa nutella) / 3 porcje

Awokado, banana, masło orzechowe, kakao, miód i daktyle (bardzo miękkie) umieścić w malakserze/ blenderze i zmiksować na jednolity krem czekoladowy. Za pomocą daktyli i miodu możemy regulować stopień wysłodzenia. Do tego przepisu najlepiej nadają się wypestkowane, miękkie daktyle Medjool, ale można użyć też zwykłych, zalanych wrzątkiem na kilka minut.

Produkt lub potrawa     waga [g]    miara domowa
Awokado  70    0.50*sztuka
Banan  115    średnia sztuka
Kakao  12    3,5*łyżeczka
Miód pszczeli  28    2*łyżeczka
Masło orzechowe  20    1 łyżka
Daktyle Medjool  20    2*sztuka