Czas na szpinak!

Szpinak to nie zawsze lubiane, ale bardzo wartościowe warzywo, które warto uwzględnić w diecie.

Poza niską kalorycznością, szpinak może zachęcić nas mnóstwem korzystnych dla zdrowia substancji. Zaliczają się do nich chociażby cenne antyoksydanty, takie jak flawonoidy i karotenoidy (luteina i zeaksantyna). Dodatkowo szpinak zawiera sporo witamin. Wraz z 100 g porcją spożywamy aż 67 mg witaminy C i 707 µg witaminy A, czyli 141% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Powszechne jest przekonanie, że szpinak jest doskonałym źródłem żelaza, ale mimo wysokiej wartości wielu korzystnych substancji, w tym aspekcie jest przeceniany. Szpinak zawiera żelazo niehemowe (roślinne), o znacznie niższym stopniu przyswajalności niż źródła żelaza pochodzenia zwierzęcego. Ponadto w szpinaku obecne są szczawiany (sole kwasu szczawiowego), które mogą wiązać żelazo i blokować jego wchłanianie w świetle jelita.

Na obecne w szpinaku szczawiany muszą uważać osoby chorujące na kamicę szczawianową. Aby ograniczyć niekorzystny wpływ szczawianów warto łączyć szpinak z produktami zawierającymi wapń.


Serowy szpinak:

na oliwie zeszklić szpinak z szczyptą soli i pokrojonym czosnkiem. Kiedy szpinak nieco zmięknie i zredukuje objętość, dodać pokruszoną fetę i dusić do rozpuszczenia sera i zgęstnienia szpinaku.

Produkt lub potrawa

Waga [g]

Miara domowa

szpinak

150

oliwa z oliwek

12

łyżka

czosnek

12

2*średni ząbek

ser typu „feta”

100