Superfoods na wyciągnięcie ręki

Czarne porzeczki to owoce jagodowe od wieków stosowane w medycynie ludowej. W ziołolecznictwie korzystano nie tylko z owoców, ale także z pąków, nasion i liści tej rośliny. Obecnie jest ona uprawiana głównie ze względu na smaczne owoce, ale czy owoc porzeczki ma również prozdrowotne właściwości?

Okazuje się, że porzeczki możemy spokojnie zaliczyć do naszych rodzimych ,,superfoods”, ponieważ są źródłem wielu witamin i innych wartościowych substancji. Charakteryzują się bardzo wysoką dawką witaminy C. W 100 gramach, czyli 3 garściach, znajdziemy aż 183 mg witaminy C, co pokrywa 250% naszego dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Dla porównania 100 g cytryny dostarczy tylko 50 mg tej witaminy.

Porzeczki są również doskonałym źródłem antyoksydantów, takich jak polifenole. Ponadto zawierają istotną dawkę rutyny, ułatwiającą wchłanianie witaminy C i uszczelniającej naczynia krwionośne. Nie można też zapomnieć o kwasach fenolowych (protokatechowym, p-kumarowym) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym, również obecnych w owocach porzeczki.

Zawierają one równiez sporą dawkę błonnika nierozpuszczalnego i pektyn, co ułatwia domową produkcję przetworów. Sezon na porzeczki trwa od końca czerwca do początku sierpnia, więc postarajmy się go dobrze wykorzystać.


Przepis na dżem porzeczkowy bez cukru:

wszystkie składniki umieścić w garnku. Zagotować i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Zmiksować dokładnie na gładką masę i nakładać do wyparzonych słoiczków. Zakręcić i pasteryzować około 30 minut.

 

 Produkt lub potrawa

waga [g]

miara domowa

 Porzeczki czarne

500

 Woda

150

nieco ponad pół szklanki

 Ksylitol (cukier brzozowy)

100

8 łyżek