Zadbaj o swoją wątrobę!

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pełni szereg różnorodnych funkcji, takich jak detoksykacja, trawienie pokarmów, produkcja białek, magazynowanie żelaza, witamin i glikogenu. Wątroba jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi, bierze udział w gospodarce składnikami odżywczymi, pełni również funkcje immunologiczne. Wątroba ma ogromne zdolności regeneracyjne, ale nie jest niezniszczalna, dlatego warto się o nią zatroszczyć.

Nieregularny tryb życia, ciężkostrawna dieta, wyskokowe napoje lub stałe przyjmowanie leków nie sprzyjają zdrowiu wątroby, podobnie jak częste zabiegi kosmetyczne, tatuaże i piercingi. Istnieje szereg czynników, które mogą zaburzyć pracę wątroby i wpływać na rozwój chorób tego narządu, często postępujących bezobjawowo. Do powszechnych schorzeń wątroby należy marskość, stłuszczenie, ostra niewydolność i zapalenia wirusowe wątroby, kamica żółciowa, a także nowotwór.

Objawy chorej wątroby to pogarszający się apetyt, utrata wagi, wymioty, biegunka, ból brzucha, żółtaczka. Bagatelizowanie tych sygnałów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka chorób wątroby, powinieneś wykonywać profilaktyczne badania przynajmniej raz w roku.

Co możesz zbadać?

  • Próby wątrobowe: ALT, AST, ALP, GGTP – podstawowe parametry stanu wątroby, oceniają aktywność enzymów wątrobowych we krwi.
  • Bilirubina całkowita – powstaje w wyniku rozpadu krwinek czerwonych w wątrobie, jej podwyższony poziom powoduje żółte zabarwienie skóry i oczu, czyli żółtaczkę.
  • Albumina – produkowane w wątrobie białko, odpowiedzialne za transport substancji w organizmie oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia onkotycznego w naczyniach krwionośnych. Utrata albuminy występuje w ciężkich chorobach i uszkodzeniach wątroby. Objawem tych niedoborów mogą być obrzęki oraz tzw. wodobrzusze.
  • Cholinoesteraza – enzym wątrobowy, określa zdolność wątroby do produkcji białek.
  • Wskaźnik protrombinowy – badanie krzepnięcia krwi, którego zaburzenia mogą wskazywać na zaburzenia pracy wątroby.
  • Antygen HBs – badanie w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).
  • HCV – badanie wykrywające wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

Pamiętaj, aby kontrolować stan wątroby, nawet jeżeli uważasz się za osobę zdrową i nie masz niepokojących objawów.