Uprawiasz sport? Pamiętaj o aminokwasach!

Coraz więcej osób poświęca czas na wysiłek fizyczny. Ćwiczymy na siłowni, na świeżym powietrzu lub w domowym zaciszu. Czasem hobby zamienia się w profesjonalny sport. Bez względu na to czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, powinieneś kontrolować swoje zdrowie, aby Twój wysiłek prowadził do poprawy, a nie pogorszenia stanu organizmu.

Istnieje wiele czynników wpływających na wydolność fizyczną. Należy do nich zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i mineralne, stan mitochondriów oraz zdolność organizmu do zwalczania stresu wywołanego wolnymi rodnikami. Bardzo ważnym elementem w codziennej diecie sportowca jest odpowiednia podaż aminokwasów.

Aminokwasy są podstawowym budulcem komórek i tkanek. Spełniają różnorodne funkcje biologiczne, wykorzystywane są do produkcji peptydów i białek. Warunkują prawidłowy rozwój mięśni, wpływają na metabolizm i pracę układu hormonalnego oraz nerwowego. Aminokwasy dzielimy na endogenne i egzogenne. Tych drugich nie jesteśmy w stanie produkować samodzielnie, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Niektóre z aminokwasów mają właściwości biostymulujące, czyli poprawiające kondycję i wydolność organizmu, w związku z czym są szczególnie istotne dla sportowców.

Do aminokwasów endogennych białkowych (wchodzących w skład białek) należą: alanina, glicyna, asparagina, kwas asparaginowy, glutamina, kwas glutaminowy, prolina, seryna. Aminokwasy endogenne niebiałkowe to: cystyna, cytrulina, homoseryna, hydroksylizyna, hydroksyprolina, karnityna, kwas gamma-aminomasłowy (GABA), ornityna oraz tauryna.

Do grupy aminokwasów egzogennych należą: arginina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan i walina. Głównym źródłem tych aminokwasów są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jaja i nabiał. Żywienie oparte na pokarmach ubogich w niezbędne aminokwasy egzogenne może doprowadzić do wielu groźnych zaburzeń chorobowych.

Zapotrzebowanie na aminokwasy wszystkich rodzajów jest wzmożone u osób czynnie uprawiających sporty, zwłaszcza siłowe. Dostarczenie ich z dietą może okazać się dość trudne. Odpowiednie badania pozwalają oszacować poziom poszczególnych aminokwasów w organizmie i na tej podstawie ustalić właściwą dietę oraz ewentualną suplementację.

LABORATORIUM BIOVIS oferuje kompleksowe badanie poziomu 24 najistotniejszych aminokwasów: E610 – AMINO ACID STATUS.

Badanie umożliwia określenie poziomu aminokwasów, pozwala na dostosowanie właściwej diety, która zapewni podaż aminokwasów na odpowiednim dla organizmu poziomie. Badanie obejmuje 24 aminokwasy: glicyna, alanina, seryna, treonina, walina, leucyna, izoleucyna, cystyna, metionina, tauryna, fenyloalanina, tyrozyna, prolina, hydroksyprolina, histydyna, tryptofan, kwas asparaginowy, asparagina, kwas glutaminowy, glutamina, arginina, lizyna, ornityna, cytrulina.

Materiałem do badania jest krew.

Chcesz sprawdzić poziom swoich aminokwasów?

Skontaktuj się z nami: info@biovis-lab.pl / 538 460 916