Zbadaj swoje hormony z próbki śliny

Dokładne i miarodajne badanie stężenia hormonów jest ważne dla prawidłowej oceny równowagi hormonalnej organizmu.

Hormony steroidowe krążą we krwi w nieaktywnej formie. Aktywna, wolna forma hormonów stanowi niecałe 5% ich całkowitego poziomu i to ona wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W związku z tym analiza ilościowa steroidów w próbce krwi jest badaniem zbyt niemiarodajnym. Aby określić rzeczywisty stan układu hormonalnego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest  oznaczenie wyłącznie aktywnej formy hormonów w próbkach śliny.

Dlaczego lepiej badać hormony obecne w ślinie, a nie w próbce krwi?

• W ślinie hormony nie są powiązane z białkami, dzięki czemu można zbadać ich rzeczywisty poziom w organizmie. Frakcja związana jest biologicznie nieaktywna, przez co uważa się ją jedynie za rezerwuar hormonów.

• Pobieranie śliny jako materiału diagnostycznego jest nieinwazyjne oraz bezbolesne, a jednocześnie wygodne w przypadku zarówno małych dzieci, jak i osób starszych. Jest to też ułatwienie dla osób z tak zwanymi problematycznymi żyłami, u których często dochodzi do kilkakrotnego, bolesnego wkłucia w celu pobrania wystarczającej ilości krwi.

• Ślina może być pobrana przez Pacjenta w dowolnym miejscu, także w warunkach domowych – zestaw pobraniowy możesz zamówić w naszym sklepie.

Jakie hormony można zbadać w ten sposób?

  • Estradiol jest najważniejszym hormonem żeńskim, wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów, elastyczność naczyń krwionośnych oraz chroni przed osteoporozą. Wskazanie do badania: menopauza, pogorszenie stanu skóry, wypadanie włosów, wahania wagi, zaburzenia nastroju, złe samopoczucie.
  • Estriol ma największe znaczenie dla kobiet w ciąży oraz w okresie menopauzalnym, odpowiada za utrzymanie ciąży i zdrowie śluzówek. Wskazania do badania: menopauza, suchość błon śluzowych, kontrola przebiegu ciąży i zdrowia płodu.
  • Progesteron jest prekursorem testosteronu i hormonem powiązanym ściśle z poziomem estradiolu oraz hormonów tarczycy. Wskazania do badania: dolegliwości związane z menopauzą, wahania nastrojów, wzrost wagi, przewlekłe zmęczenie, obrzęki, trądzik.
  • Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym, kontroluje popęd seksualny, odpowiada za typowo męskie cechy płciowe. Zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet może wskazywać na poważne schorzenia, na przykład zespół policystycznych jajników. Wskazania do badania u mężczyzn to między innymi obniżenie popędu płciowego, przyrost tkanki tłuszczowej i spadek masy mięśniowej, ginekomastia, natomiast u kobiet nadmierne owłosienie ciała i twarzy oraz łysienie typu męskiego.
  • DHEA to hormon produkowany przez korę nadnerczy, bierze udział w syntezie estrogenów i androgenów. DHEA nazywany jest też hormonem młodości – jego poziom obniża się wraz z postępem wieku, a także pod wpływem długotrwałego stresu. Wskazania do badania DHEA to między innymi obniżenie samopoczucia fizycznego i psychicznego, podatność na infekcje, zwiększone reakcje psycho-somatyczne w sytuacjach stresowych, osteoporoza, zaburzenia metaboliczne.
  • Kortyzol nazywany jest hormonem stresu, który pod jego wpływem utrzymuje się przez dłuższy czas na wysokim poziomie, przez co osłabieniu ulega układ immunologiczny. Wskazania do badania to na przykład problemy z wagą i uporczywy trądzik, a także zespół przewlekłego zmęczenia i nadmierna nerwowość.  
  • Melatonina to hormon snu, jej najwyższe stężenie odnotowuje się w nocy. Wskazania do badania to zaburzenia snu, obniżone samopoczucie i stany depresyjne.

Dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia niezbędna jest równowaga hormonalna w organizmie. Profilaktyczne badania hormonów powinny być wykonane przynajmniej raz w roku.

Jakie badania możesz zrobić bez wychodzenia z domu? Sprawdź tutaj.