Światowy Dzień Serca

Kilka serdecznych porad dla zdrowego serca:

  1. Palenie to niewypał: liczne badania naukowe pokazały, że palenie tytoniu zwiększa o 25-40% ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Substancje smoliste, toksyny i nikotyna są szkodliwe nie tylko dla układu oddechowego ale dla całego organizmu. Pamiętajmy, że prosto z płuc przedostają się do naczyń krwionośnych wymiernie wpływają na ciśnienie tętnicze, pracę serca i transport tlenu.

  2. Umiarkowana aktywność miarką zdrowia: aktywność fizyczna dostosowana do Twoich możliwości i wieku wywiera korzystny wpływ na zdrowie kardiologiczne, reguluje ciśnienie krwi i pomaga w walce z miażdżycą.

  3. Oliwa sprawiedliwa: dieta sprzyjająca naszemu sercu wcale nie musi być niskotłuszczowa musimy natomiast pilnować jaki tłuszcz spożywamy. Jedz mniej tłuszczu nasyconego pochodzenia zwierzęcego a więcej tłuszczu nienasyconego dobrej jakości. Zadbaj o prawidłową podaż kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3. Jedz zatem oliwę z oliwek tłoczoną na zimno, tłuste ryby ze sprawdzonych źródeł, orzechy włoskie, awokado, len i olej lniany tłoczony na zimno, suplementuj OMEGA 3 jeśli jest taka potrzeba. Unikaj smażenia nawet najzdrowszy tłuszcz pod wpływem wysokiej temperatury ulega zniszczeniu.

  4. Ile cukru w cukrze: nie tylko niezdrowe tłuszcze mają wpływ na zdrowie kardiologiczne ale też ilość i jakość węglowodanów jakie spożywamy. Wystrzegaj się słodyczy, cukru dodanego i słodzonych napojów one też mogą niekorzystnie wpływać na twój cholesterol. Pamiętaj cukier brązowy czy kokosowy ma te same niekorzystne właściwości co cukier biały.

  5. U kresu stresu: zadbaj o prawidłowy wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Ekspozycja na przewlekły stres jest bardzo niezdrowa dla Twojego serca. Nie jest możliwe życie bez stresu ale możemy nauczyć się sobie z nim radzić. Suplementuj magnez, stosuj techniki relaksacyjne lub rozładowuj złe emocje w czasie aktywności fizycznej, znajdź przestrzeń na coś co lubisz. Każdy powinien znaleźć swoja receptę na wakacje od stresu.