Dzień Walki z Depresją

To nie kaprys ani gorszy dzień, nie wyleczysz jej czekoladą, dobrymi radami ani „wzięciem się w garść”. Depresja to choroba. Wciąż lekceważona, dlatego 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Czas pandemii może znacznie zwiększyć te statystyki. Według WHO co roku na świecie samobójstwa popełnia około miliona osób.

Dominującym objawem depresji są zaburzenia nastroju, zwłaszcza długotrwałe poczucie smutku i przygnębienia. Chory przestaje cieszyć się życiem, traci zainteresowanie otoczeniem, zaniedbuje obowiązki, może być zobojętniały emocjonalnie i pozbawiony energii. U prawie 50 proc. pacjentów zwiastunem depresji są zaburzenia snu. W ciężkich przypadkach chory przestaje wstawać z łóżka i może odmawiać przyjmowania posiłków. Współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami jej leczenia, jednak ciągle wiele osób zgłasza się po pomoc dopiero wtedy, kiedy objawy choroby uniemożliwiają im funkcjonowanie.

Głównymi przyczynami depresji są:

  • czynniki biologiczne (m.in. zaburzenia ze strony przewodzenia nerwowego, hormonów i snu, zaburzenia immunologiczne, przyczyny genetyczne, niedobór lub nadmiar różnych substancji biologicznych),
  • czynniki psychologiczne
  • oraz psychospołeczne.

Symptomy depresji mogą pojawić się z powodu zaburzeń w stężeniu różnych neuroprzekaźników w mózgu, zwłaszcza serotoniny, noradrenaliny, dopaminy.

Analiza neuroprzekaźników stanowi narzędzie diagnostyczne pomocne w walce z depresją i umożliwiające podjęcie odpowiedniego leczenia. Celem badań jest ocena poziomu neuroprzekaźników: adrenaliny, noradrenaliny, dopaminy, serotoniny, kwasu glutaminowego i GABA.

Depresję można i trzeba leczyć, zazwyczaj psycho- i farmakoterapią, nie należy się tego bać ani wstydzić!

Chcemy być Waszym wsparciem w tym trudnym temacie, dlatego do końca tygodnia badanie neuroprzekaźników znajdziecie na naszej stronie w specjalnej, obniżonej cenie.

Pamiętaj, nieleczona depresja może być chorobą śmiertelną, dlatego nie bagatelizuj jej, zgłoś się po pomoc.