fbpx

Jelita a toksyny

Wielokrotnie pisaliśmy o ogromnym znaczeniu prawidłowej pracy jelit dla całego organizmu. Zaburzenia trawienia prowadzą do nieprawidłowego usuwania zbędnych produktów przemiany materii, mogą przyczyniać się do zwiększonej podatności na wiele chorób oraz rozwoju stanów zapalnych.

Codziennie narażamy się na toksyczne związki zawarte w żywności i przyjmowanych lekach, ale zagrożenie dla jelit może pochodzić też od nich samych. Bakterie żyjące w naszych jelitach wytwarzają szereg metabolitów, a także endotoksyny, których nadmierna ilość może uszkadzać śluzówkę jelita i pogarszać stan naszego zdrowia. Jednak nawet w przypadku nieprawidłowej flory bakteryjnej, dobrze funkcjonująca błona śluzowa jelita powinna być wystarczającą barierą ochronną przed toksynami. Niestety, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do uszkodzeń błony śluzowej i powstania zespołu nieszczelnego jelita, na przykład nadmierne spożycie alkoholu, niektóre leki przeciwzapalne, długotrwała antybiotykoterapia bez wsparcia probiotykami, niewłaściwa dieta. Bardzo niekorzystny wpływ mają też zaburzenia trawienia. Zbyt długie zaleganie trawionych mas w jelitach osłabia stan śluzówki, narażając ją na wydłużony kontakt z toksynami pochodzenia zewnętrznego.

Przy nieszczelnych jelitach toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii dostają się do krwiobiegu i mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie wielu narządów i układów ciała.

Dysfunkcje jelita, które przyczyniają się do zwiększonej ilości toksyn w organizmie:

  • niestrawność,
  • utrata szczelności błony śluzowej jelita,
  • niektóre leki,
  • konserwanty i inne dodatki do żywności,
  • dysbioza mikrobiomu jelitowego: przerost niewłaściwych bakterii, bakterie w niewłaściwym miejscu jelita, zwiększone wydzielanie endotoksyn przez bakterie,
  • stan zapalny w jelitach.

Jak możemy sobie pomóc? Oprócz przeprowadzenia rzetelnej diagnostyki i wyleczenia chorób towarzyszących, możemy działać właściwą dietą, a w razie potrzeby także odpowiednią probiotykoterapią i suplementacją (np. maślany, colostrum).

Higieniczny styl życia jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania bariery jelitowej. Dzięki takiej współpracy wszelkie potencjalnie szkodliwe substancje, docierające do jelit ze środowiska zewnętrznego, a także z wnętrza jelit, są zatrzymywane na powierzchni błony śluzowej, a następnie eliminowane z organizmu.

 

 

Bibliografia:

1. Toxicon. 1998 Apr;36(4):665-85. Interactions between bacterial toxins and  intestinal cellsPopoff MR
2. Bjarnason I, Macpherson A, Hollander D. Intestinal permeability: An overview. Gastroenterology 1995
3. Anatol Panasiuk, Joanna Kowalińska „Mikrobiota przewodu pokarmowego” PZWL, 2019